05.05.2015 De pe Valea Motrului. Povesti cu boieri, panduri si mirese codane de Sarmiza Cretzianu-Editura Corint.

La Editura Corint a apărut cartea De pe Valea Motrului. Poveşti cu boieri, panduri şi mirese codane de Sarmiza Cretzianu .

Descriere

Încă mai există urmaşi ai familiilor descrise de Sarmiza Cretzianu. Ea a fost prima care a înţeles pericolul dispariţiei acestei mici «elite nobiliare» locale şi a căutat să salveze, în această carte-document, o parte din vechiul suflet oltenesc — mărturii ale unor vremuri tulburi, de zaveră, când turcii făceau legea, profitând de slăbiciunile ultimilor domni fanarioţi. Sunt anii de glorie ai lui Tudor Vladimirescu, apoi de treptată modernizare a societăţii, la care nici boierimea de pe Valea Motrului nu putea să rămână nepăsătoare. Să nu uităm că aceşti boiernaşi, cu tot «exotismul» lor, au fost cei care, prin acţiunile lor şi ale urmaşilor, au contribuit la modernizarea statului român.” Alin Saidac

Puţini oameni din zilele noastre cunosc Valea Motrului şi mai puţini sunt cei care au auzit de boierii de la Motru şi de întâmplările petrecute pe timpul când mănunchiul de evghenişti de pe malurile Motrului era în floare. Rari sunt acei ce-şi mai amintesc ale cui erau conacele astăzi părăsite şi mai cunosc fapte şi poveşti de pe vremuri. Chiar urmaşii boierilor de Motru, goniţi de lipsa de pământ, surghiuniţi la oraşe, slujbaşi necunoscuţi sau pierde-vară, nu mai ştiu nimic despre strămoşii lor şi despre locurile pe care le-au părăsit. Ici-colo câte o cucoană bătrână sau o fostă slugă la vreo curte îşi mai aduce aminte de vremurile de strălucire ale boierilor de Motru.” Sarmiza Cretzianu

SARMIZA CRETZIANU (1905–1978)

Scriitoare născută în zona Mehedinţiului, Sarmiza Cretzianu a publicat un ciclu de două volume, intitulat De pe Valea Motrului. Primul volum, de povestiri, De pe Valea Motrului, apărut în 1947, a fost bine primit în epocă de cititori şi de critici ca G. Călinescu, Al. Piru, Şerban Cioculescu. Al doilea volum al ciclului este romanul Cronica Stăicului, publicat postum. Autoarea evocă şarmul boiernaşilor de la sfârşitul secolului al XIX-lea, descriind o întreagă lume plină de culoare şi viaţă trăită în huzur şi patimă.

Iasmy - Literatura pe tocuri

Coman Iasmina (Elis Iasmy) - Fondator site/Editor coordonator/PR/Admin. grup Facebook-Literatura pe tocuri

Recent Posts

Baladă pentru Kaliopi – Cătălina Pană – Editura Petale Scrise – recenzie

Baladă pentru Kaliopi - Cătălina Pană - Editura Petale Scrise - recenzie Titlu: Baladă pentru Kaliopi…

18 ore ago

Povestea asta îți poate salva viața – Tiffany Crum – blog tour

Povestea asta îți poate salva viața - Tiffany Crum - blog tour Titlu: Povestea asta…

o săptămână ago

Gălbenele – Troy James Weaver – Editura Alice Books – recenzie

Gălbenele - Troy James Weaver - Editura Alice Books - recenzie Titlu: Gălbenele Autor: Troy…

o săptămână ago

Sărutul morții – Maria Philip – recenzie

Sărutul morții – Maria Philip - recenzie Titlu: Sărutul morții Autor: Maria Philip Editura Petale…

2 săptămâni ago

Aniversarea – Andrea Bajani – Editura Humanitas – recenzie

Aniversarea - Andrea Bajani - Editura Humanitas - recenzie Titlu: Aniversarea Autor: Andrea Bajani Editura…

2 săptămâni ago

De ce urâm bărbații – Cristiana Todiresei – recenzie

De ce urâm bărbații - Cristiana Todiresei - recenzie Titlu: De ce urâm bărbații Autor:…

3 săptămâni ago