Iubiri şi scandaluri – Caroline Linden – recenzie

Iubiri şi scandaluri – Caroline Linden – recenzie

Iubiri şi scandaluri de Caroline Linden

Iubiri şi scandaluri, de Caroline Linden – recenzie

Iubiri şi scandaluri – Caroline Linden 

Titlu original: Love in the of scandal
Traducere: Iulia Bodnari
Editura: Litera, 2016
Numar pagini; 290

Seria Poveşti Scandaloase: 1.Dragoste şi alte poveşti scandaloase, 2.Între raţiune şi scandal, 3.Iubiri şi scandaluri, 4.Scandaluri ascunse

Sunt la a treia carte din această serie şi peripeţiile continuă.

,,Penelope Weston nu îl place deloc pe Benedict Lennox, Lord Atherton. Poate că este moştenitorul fermecător şi agreabil al unui conte şi cel mai chipeş bărbat din lume, dar ea nu poate uita ca acesta şi-a abandonat prietenul la nevoie şi nici că a curtat-o odinioară pe sora ei Abigail. Este, de fapt, ultimul om de pe pământ cu care s-ar mărită vreodată. Ce bine ar fi dacă nu s-ar simţi atât de atrasă de acest ticălos arogant!”

   Ce să îi facă să o oprească pe prietena sa Frances să îl adore pe Benedict? Acesta are de gând să se căsătorească din nou, iar dulcea, liniştita şi tânăra debutantă, domnişoara Lockwood este candidata perfectă, numai că, Penelope i-ar putea strica planurile.
El o va invită la dans, tocmai pentru a îşi îmbunătaţi imaginea.

,,Amintirea lui Penelope îl trezi din atipatie. Vulpea aceea! Voia oare să -l tortureze pentru totdeauna? Nu, se jură el imediat; nu o va lasă. Ignora faptul că încercarea lui de împăcare cordiala nu ieşise bine. De data asta nu avea să o lase să se bucure de situaţia lui proastă fără nici o consecinţă. Şi chiar dacă ştia că nu trebuia-chiar dacă bănuia că nimic bun pe lume nu putea ieşi din confruntarea cu ea-porni hotărât să o găsească.”

   Penelope pe de altă parte încearcă să o convingă pe Frances sa analize situaţia- dacă pretendentul sau ţine la ea sau vrea să aibă o căsnicie fără sentimente. Proastă sfătuire, Frances îi va pune câteva întrebări lui Ben, iar aceştia sfârşesc prin a se certa.
Ben este nervos pe Pen, pentru că şansa sa de a se căsători cu o moştenitoare drăguţă este compromisă din nou, iar pentru a scăpa de sub tirania tatălui său, contele,  este neapărat nevoie de o moştenitoare. De când a fost alungat de acasă trăieşte din veniturile sale din armată şi la cheremul crudului său tată. Acesta l-a chinuit din copilărie, bătăile cu biciul fiind la ordinea zilei. Acest tratament dur nu are de unde să îl ştie Penelope, ea îl crede un om insensibil pentru că şi-a abandonat prietenul din copilărie.
Deşi i-a stricat planul de căsătorie, Ben este în continuare atras de Penelope, chiar dacă nu are nevoie de o persoană aşa îndărătnică şi cicălitoare ca şi parteneră.

,

,Respira întretăiat. Nu voia să o dorească pe Penelope. De la început văzuse că nu era genul de fată cu care voia să se însoare; era pasională şi furtunoasă şi în stare să-l înebunească. Dar acum nu putea să nu se gândească la momentul când îi atinse picioarele îmbrăcate în ciorapi de mătase sau la mirosul parfumului ei sălbatic şi dulce, şi perfect pentru Penelope.”

   Loialitatea faţă de prietena sa Olivia, o va băga în necazuri serioase şi bârfe. Când dă peste lordul Clary şi Olivia într-o încăpere, iar cei doi se pare că erau într-o confruntare în dezavantaj pentru Livi, Penelope intervine. Olivia va scapa, dar Penelope nu. Furia lui Clary pentru întrerupere se va revarsă pe Pen. Cel care o va salva va fi Ben. Prinşi doar ei doi în încăpere, chiar de fosta proaspăt logodnică, ea cu corsajul sfâşiat, ciufulită, el în urma bătăii aplicate lui Clary, situaţia nu se prezintă prea bine. Zvonurile despre o Penelope decadentă, care se afişează cu diferiţi bărbaţi şi este disponibilă, circulă în toată Londra.
Ben va sta şi va analiza situaţia şi se pare că este încântat să îi vină în ajutor fetei. Ce şansă mai bună s-ar ivi să se căsătorească cu o moştenitoare?

,,În primul rând, avea nevoie de o mireasă cu bani.
Penelope Weston avea o dotă de patruzeci de mii de lire.
În al doilea rând, nu voia să ajungă de râsul lumii. Voia o soţie cu bun simt şi discretă, nu o fată gălăgioasă şi sălbatică, care să fie mereu subiectul bârfelor şi al insinuărilor răutăcioase.
Bineînţeles, din câte ştia el, Penelope nu fusese implicată în nici un scandal până acum, şi el văzuse deja cât de profundă şi neclintită putea fi loialitatea ei, odată câştigată.
În al treilea rând, îşi dorea o soţie cât mai curând. Două refuzuri umilitoare erau suficiente, şi el spera să se însoare înainte de alt eveniment. Momentul potrivit pentru a-şi găsi o mireasă după placul lui trecea repede, şi el nu ştia când şi dacă avea să se ivească altul.
Şi Penelope Weston-bogată şi frumoasă-avea să aibă o nevoie disperată de salvare…salvarea pe care i-o putea aduce doar o asemenea căsătorie respectabilă.”

   Din partea lui Ben situaţia ar fi ca şi rezolvată, dar din partea îndărătnicei Pen nu avem parte de înţelegere. Deşi a aflat ce zvonuri îngrozitoare circulă pe seama ei, ea nu vrea să se mărite din obligaţie, mai ales cu nesuferitul de Lord. Deşi atracţia dintre cei doi nu este deloc de neglijat, Pen tot îşi aduce aminte că prima curtată a fost sora sa cuminte şi liniştită, nu ea. Deşi…. când la cunoscut în secret se simţea atrasă de el, dar acum…

,,Doar că…nu o săruta pe Abigail acum, nici pe Frances Lockwood, nici pe vreo altă tânăra lady. O săruta pe ea, şi buzele lui se mişcau uşor peste buzele ei, până îşi dădu vag seama că gura ei se înmuiase şi îi răspundea. În afară de mâna pe care el i-o mai ţinea încă într-a lui, nu o atingea în altă parte, dar Penelope se simţea ţinuită în scaun. Sau poate că pur şi simplu nu voia să se mişte şi să întrerupă momentul acesta emoţionant de trandrete neaşteptată.”

   Cei doi vor sfârşi căsătoriţi din obligaţie, iar acest fapt o chinuie pe Pen. Ea nu îl suportă pe Ben, îl crede în continuare vinovat în situaţia cumnatului său Sebastian. Ben în schimb nu vrea o mireasă docilă, o vrea pe îndărătnica şi pasională sa soţie.
Când contele, tatăl lui Ben, îi va invita pe iahtul său pentru ai duce pe domeniu, Penelope va fi de acord, ea vrând să repare relaţia tată-fiu. Ce nu ştie ea, este că pe vas o aşteaptă lordul Clary, iar acesta încearcă să afle unde este ascunsă Olivia. Nerezolvând nimic, o va împinge în apele reci ale Tamisei. Când Ben va descoperi lipsa tinerei sale mirese, va sări în ajutor, rugându-se să nu moară.
Contele -tatăl, va suferi un şoc văzând cum moştenitorul său îl înfruntă şi sare în apă, şi va muri.

   Ce se va întâmplă cu Penelope şi Ben? Vor reuşi cei doi să se salveze de la înec? Cum vor fi primiţi pe domeniul familiei de contesa văduvă?
Ce se va întâmpla cu relaţia dintre cei doi soţi? Îşi vor da seama de sentimentele lor, vor ajunge la vreo înţelegere?

   Şi acesta a treia carte din serie mi-a plăcut mult, autoarea nu se dezminte prin prezentarea situaţiilor haioase, iar relaţiile dintre cuplurile formate te binedispun. Personajele sunt persoane cu necazuri, dureri şi bucurii la fel ca şi în viaţa reală, iar şansă la fericire o poate avea oricine…..şi asta m-a făcut să nu pot să las cartea din mâna până la final!

Nota mea pentru carte este 9,8.

Cartea Iubiri şi scandaluri, de Caroline Linden poate fi comandata de pe site-ul Editura Litera.

Verifică disponibilitatea cărţii în librăriile online: libris, elefant, cartepedia şi cărtureşti

Sursa foto: Pinterest

***Nicoleta Zetoca (Nicol)***

15 COMMENTS

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.