Meniu: (salată boeuf, supă de pui, aripioare crocante cu cuşcuş, tort fin cu nucă)
Meniu: (salată boeuf, supă de pui, aripioare crocante cu cuşcuş, tort fin cu nucă)
tort fin cu nucă o delicatesă
1 Aperitiv: salată boeuf
-tăiem bucăţele mărunte zarzavatul şi carnea fierte în supă
-2-3 cartofi îi fierbem şi-i tăiem cât mai mărunt
-3-4 castraveţi muraţi tăiaţi mărunt sau daţi pe răzătoarea mare
-punem ingredientele în castron, adăugăm 1-2 linguriţe de muştar, sare, piper şi amestecăm bine
-putem pune şi un borcănel de mazăre
-adăugăm maioneză (făcută cu cartof) amestecăm bine, punem în caserolă şi punem la rece
-când servim putem orna cu feliuţe de castravete şi gogoşar
2.Supă de pui:
-În zeama în care a fiert carnea cu zarzavatul adăugăm tăiţei, tăşcuţe sau găluşte de gris după preferinţe
3.Aripioare crocante cu cuşcuş (Alexandra):
-Aripioare crocante cu cuşcuş cu legume: aripioare marinate în ulei cu sare, piper, boia de ardei dulce (pentru adulţi se poate pune şi boia de ardei iute şi chilli), mărar şi se lasă vreo 30 de minute la rece în frigider. Se coc în cuptor, pe grătar, cu tavă dedesubt, la funcţia de grill a cuptorului electric, 180 de grade.
Garnitură: legume (mazăre, porumb, fasole verde, morcov, ardei roşu) se călesc în tigaie împreună cu puţin ulei sau unt. Apoi se adaugă 200 grame de cuşcuş, se lasă să se călească puţin şi el, după care se adaugă apă şi se lasă să fiarbă. Per total, un prânz pregătit în 45 de minute ( mai mult coptul şi fiertul cu foarte puţină pregătire).
4.Tort fin cu nucă:
-Foi: 9 albuşe bătute spumă cu 15 linguri zahăr +12 linguri nuca măcinată +6 linguri făină-se coc din compoziţie 3 foi în tavă (mare)
Crema 1: se fierb pe foc 9 gălbenuşe +9 linguri zahăr +4 linguri făină +570 ml lapte. Când compoziţia s-a răcit se mixează cu 250 gr Rama
-Crema 2: se caramelizează 200 gr zahăr, se toarnă în strat subţire pe o tavă unsă cu puţin ulei sau unt. Când s-a răcit se zdrobeşte mărunt cu sucitoarea şi se amestecă cu 200 gr nucă măcinată şi 400 ml frişcă bătută
-se aşează astfel: foaie +crema 1 +crema 2 +foaie +crema 1 +crema 2 +foaie +crema 1 +crema 2
-se dă la rece
Poftă Bună!
Nu e corect!acum ,am pofta de toate bunătățile din meniu!îmi plac toate felurile maxim! !!
Deci te pui sa faci!
ce bine arata totul!!!!!
mi-ati facut pofta de aripioare picante!
Alexandra e vinovata!
Supa de pui mi-ar prinde super bine… la cât de răcită sunt. Voi încerca și aripioarele cu cuscus. Mulțumiri din suflet pentru idei!
Si eu as vrea tort de nu ca daca….l-ar face altcineva! 😉
Mmmm, ce bine suna. Numai bunatati!
Ce bine arată acel cușcuș 😀
Ca la tutci!
Cos am vrut sa zic turci
imi place cum arata farfuria! trebuie sa incerc si eu reteta neaparat.
Tortul îl facem amândouă, da ? Un meniu excelent !
Mi-ai facut mare pofta cu acest meniu, dar ora nu-mi permite sa pap.