Calatorie in cele mai frumoase locuri din univers

Calatorie in cele mai frumoase locuri din univers

Călătorie în cele mai frumoase locuri din univers – simulator de călătorie în cosmos, cu Adrian Sonka, astronom

25 iulie 2016, orele 19.00 |Intrare liberă! | rezervările telefonice sunt necesare

Journey Pub (str. George Enescu nr.25, în Piața Romană)

_____Traseu în spațiu_____

Vom vedea câteva locuri speciale din Unviers. Vom vizita cele mai strălucitoare stele de pe cer, stele cu planete, stele duble dar și nori de gaz care emit lumină. Vom vedea cea mai apropiată nebuloasă de Pământ, dar și galaxii îndepărtate, iar totul va fi făcut folosind date astronomice reale. Câteva dintre obiectele pe care le vom vizita: 8 Lacertae, M31, M51, M42 și Abel 1869.” – Adrian Sonka, astronom

FB: https://www.facebook.com/events/302468090092227/

#stele #planete #gaurinegre #galaxii #calealactee #soare
Evenimentul este o călătorie în spațiu realizată de astronomul Adrian Șonka, prin intermediul unui simulator care ne poartă peste tot în universul observabil, cunoscut și cartografiat până acum de oamenii de știință, sub forma unei proiecții însoțite de povești și explicații. Dacă am fi avut o cupolă la Journey Pub transformăm sala într-un planetariu. Avem însă un ghid iscusit, un ecran mare și un proiector performant; stingem luminile și plecăm departe.

INTRARE LIBERĂ în limita a 100 de locuri! 
Rezervări: 0752 285 286

Parteneri media: ASUR, Gratuitor.ro, Romania Pozitiva, Bookblog.ro, Filme-carti.ro, OrasulMeu.ro, UrbanThings, Orasul Vorbeste, Urban.ro, JudyFlorescu, RoEvents.ro

Review overview
4
Drăgan Milica (Mili) - Membru Fondator / PR / Editor coordonator - Admin. grup Facebook - Literatura pe tocuri

7 COMMENTS

  1. Wow, super. Pacat ca nu pot face aceasta „calatorie”, nici macar prin evenimentul acesta, pentru ca sunt prea departe.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.