Călătorie magică în Oraşul Stelelor de Mary Hoffman-prezentare
Călătorie magică în Oraşul Stelelor, de Mary Hoffman-prezentare
Descriere carte:
Georgia O’Grady este o adolescentă rebelă, băiețoasă și introvertită, îndrăgostită de echitație, muzee și natură.
Fiind de-a dreptul terorizată de fratele său vitreg, care se leagă de ea din orice fleac, colindă mereu prin oraș până la întoarcerea părinților săi acasă, pentru a nu rămâne singură cu acesta. Într-una dintre peregrinările sale zilnice descoperă într-un magazin de antichități un minunat căluț etrusc înaripat, pe care-și dă toate economiile strânse la pușculiță.
Odată ce Georgia adoarme acasă, în patul său, cu acest căluț în mână, dorindu-și din tot sufletul o evadare din lumea de coșmar în care trăia, el o poartă departe, până în Orașul Stelelor, Remora, unde nimerește tocmai în toiul pregătirilor pentru faimoasa cursă de cai Stellata.
În palpitanta acțiune ce se desfășoară în frumosul oraș talian reapar și figuri cunoscute deja din Călătorie magică în Orașul Măștilor, precum Lucien, devenit între timp Luciano, regentul Rodolfo, fiica lui, ducesa Arianna, fosta ducesă a Bellezzei, Silvia, ori atât de temutul duce Niccolò di Chimici.
În Remora viața Georgiei capătă cu totul alt curs, ea devine pe neașteptate eroina momentului, este încununată de glorie și înconjurată de prieteni și asta îi dă curajul necesar pentru a înfrunta cu capul sus problemele ei de acasă și a se bucura din plin de anii de liceu.
Sursa foto şi text: Editura:Meteor Publishing
Cartea poate fi comandată de pe site-ul Editura:Meteor Publishing
Verifică disponibilitatea cărţii în librăriile online: libris, elefant şi cărtureşti
Suna foarte bine, iar coperta este super.
Poate, daca o vor citi unii adolescenti, vor pricepe si ei ca, la 15-17 ani, ani tind sa dea amploare mai mare decat este cazul unor probleme minore.
Sună tentant, o să o trec pe listă… Îmi place și coperta (cică să nu judecăm o carte după copertă, dar la mine este deja plăcere vinovată)
Interesantă apariție 🙂 Chiar îmi atrage atenția!
Și mie îmi place coperta foarte mult… iar subiectul e foarte interesant. Da, vreau și eu să o citesc!