Zodiac de Anamaria Ionescu-Thriller & Mystery
“Zodiacul”este al doilea volum al seriei “Sergiu Manta”.
Zodiac, de Anamaria Ionescu-Thriller & Mystery
Editura: Tritonic
Colectia: Thriller & Mystery
Număr pagini: 186
Anamaria Ionescu este licenţiată în drept şi realizator de emisiuni al postului Radio România Antena Satelor, scriitor, autor de proză scurtă şi romane. A debutat cu nuvela “Călătorie în familie”în rubrica “Luxul lecturii”realizată de publicistul Dan Mucenic în cotidianul ”Atac” (2008). A mai publicat în revista literară ”Fereastră”, are apariţii literare frecvente în revista “Vatra Veche”-Târgu Mureş, laureată a concursului de literatură Agatha Grigorescu Bacovia-Mizil cu nuvela “Confesiune”. A publicat două volume de proză scurtă: ”Camera obscură”(2009) şi “Pe cine nu laşi să moară…”(2013). În 2014 publică romanul “Nume de cod: Arkon” primul din seria mystery-thriller”Sergiu Manta”
“Zodiacul”este al doilea volum al seriei “Sergiu Manta”.
Sergiu Manta specialist IT, soţ şi tată, cândva un om cu un rost în viaţă, dar urmărit de demonii trecutului, comite o dublă crimă, care deşi justificată în ochii lui îi apasă totuşi conştiinţa şi sufletul. Condamnat la douăzeci de ani de închisoare, este racolat de Compania B., o presupusă structură a Ministerului de Interne.
Devine un om din lumea umbrelor, un om al pericolului, un singuratic, pentru că noua lui existenţă de asasin profesionist nu-i permite nici prieteni nici familie. Iar cei de care se ataşază într-un fel sau altul de când e în Companie mor în condiţii suspecte,
Un coleg al său, din companie, Silviu este ucis şi un poliţist deştept face legătură între moartea lui, a unui ministru, a unui fost pădurar şi a unei femei în vârstă. Modul în care au fost ucişi este asemănător şi toate victimele erau din aceeaşi localitate, Voineasa, sau avuseseră legături cu localitatea şi legături vechi între ei.
Sergiu este trimis să facă echipă cu poliţistul, tocmai pentru că unul dintre morţi era un coleg. El încearcă să-i spună cât mai puţin lui Marius-poliţistul despre el, pentru a nu-l pune în pericol, acesta având o nevastă gravidă, turcoaică din Istanbul. Cercetarea morţilor suspecte, cercetările din Voineasa duc la patronul unei crâşme, la fosta nevastă a ministrului şi au în centru o fată Amalia, fiica pădurarului şi amanta ministrului.
Cu toate investigaţiile şi ajutorul poliţiei locale, Amalia le scapă mereu printre degete.
Marius vrea să afle mai multe despre Sergiu, dar procurorul, pe care îl roagă să cerceteze vechiul dosar, constată că acesta a dispărut din arhive şi dintr-odată se trezeşte cercetat de parchet şi reclamat într-un vechi caz.
Singura legătură dintre crime pare a fi Amalia şi curând Sergiu realizează că este cineva din Compania B., antrenată la fel de bine ca el.
O găseşte şi află că a avut un copil cu ministrul, care e dat în grijă unei familii, că la fel ca şi cârciumarul şi fosta nevastă a ministrului este agentă a Companiei.
Toţi acţionează la ordinul unei femei, aflată în structura de conducere a Companiei, care voia să-l înlocuiască pe şeful lui Manta, având sprijinul unor membrii mai în vârstă, iar ei erau doar pioni sacrificabili în jocul lor.
Şi lucrurile se precipită, Marius şi Amalia se omoară reciproc, iar Sergiu şi colegul lui Dragoş-IT-istul hotărăsc iniţial să-i lase pe şefi să-şi rezolve problemele.
Totuşi Dragoş vrea la un momentdat să-i spună şefului lor ce descoperise, dar când îl vede în relaţii cordiale cu presupusă rivală renunţă.
Ce se întâmplă cu copila Amaliei, cu soţia gravidă a lui Marius şi cum se răzbună Sergiu, veţi afla doar citind cartea.
La fel ca şi “Arkon”, ”Zodiac” este o poveste despre lupte, lăcomie, trădare, ura în cadrul aceleiaşi organizaţii, despre oameni prinşi la mijloc în lupta celor mari şi trataţi cu nepăsare, ca nişte bieţi pioni, sacrificaţi pe tabla de şah a dorinţei de putere
Cartea Zodiac, de Anamaria Ionescu, a fost oferită pentru recenzie de Editura Tritonic. Cartea poate fi comadată de pe site-ul Editura Tritonic. Pentru a fi la curent cu apariţiile şi reducerile de cărţi, puteţi urmări noutăţile editurii atât pe site, cât şi pe pagina de facebook
Incurcate itele cartii 😛 . Dar probabil asta face cartea sa fie buna. Desi imi plac cartile politiste asta parca nu ma atrage. Oscilez…..
Felicitari pentru prezentare, Arci. Pare interesanta cartea, plina cu tot felul de incurcaturi de situatii. Poate o voi citi si eu.
Nu iubesc thriller-ul, dar in schimb imi place mystery, dar nu in acest caz. 🙂 Oricum, felicitari, Arci! locco_smiley_10
Pe mine ma atrage. Chiar aveam nevoie de mai multe detalii legate de aceasta carte. Multumim, Arci!
Felicitări pentru recenzie, Arci locco_smiley_10
multumesc!eu cred ca o sa va placa!asa ca lectura placuta!
Imi inspira incredere o autoare de crime fiction care e licentiata in drept. Nu ne-ai lasat cele mai importante spoilere, nu, Arci? Ne-au mai ramas cateva surprize si intorsaturi de situatie pe care sa le descoperim singurei, citind cartea, da? :p
Nu-mi lua coroana de spoileritza sefa, da? 🙂
Never! :))) Cum povestesti tu o carte sau un film, incepand cu sfarsitul, n-o face nimeni. 😀 Dar sa precizam pentru cititorii recenziilor noastre, ca asta se intampla numai in privat. Articolele tale, ale mele, ale lui Arci si ale tuturor contributorilor LpT respecta mereu reteta clasica de a sugera atmosfera, mai mult decat a dezvalui tot ce s-a intamplat. Simt ca o sa imi placa si cartea asta tocmai pentru ca Arci, chiar neistorisind totul din ea, a facut-o sa para ca are mai multa actiune si suspans decat alte zece romane de gen. 🙂
Felicitari, Arci!
Stai ca m-am delectat si eu cu un thriller and mystery zilele astea si incep sa le savurez… 🙂 Si asta suna bestial.
Felicitări Arci. Îmi place ca nu ai dat prea multe detalii, esti zgarcita la spoilere, Iar prezentarea nu e kilometrica.Asa ca pun pe lista cartea.
multumesc pentru aprecieri.vero stii ca sunt zgarcita la povesti va las pe voi sa descoperiti.
Îmi place mult prezentarea, draga mea Arci. Și văd că ai înțeles faptul că nu-mi plac deloc spoilerele 😀
Felicitari pentru aceasta frumoasa prezentare ! Ne ispitesti cu cele mai interesante carti ! Multumesc pentru recomandare ! locco_smiley_10 locco_smiley_10