Listă cărţi erotice IV

Listă cărţi erotice IV

Listă cărţi erotice IV | Carti bune de citit | Literaturapetocuri.ro

Listă cărţi erotice IV

1. Bijuteriile indiscrete, de Denis Diderot

   Cărţi erotice IV : Primul roman al lui Diderot, Bijuteriile indiscrete (tipărit în 1748), se situează în acea galerie de opere licenţioase, libertine sau de-a dreptul obscene de care „veacul bunului gusta“ (cum îl numeşte Mateiu I. Caragiale) nu ducea deloc lipsă. Apărută desigur fără nume de autor, această poveste erotică, învăluită în spiritul şi gustul oriental al epocii, este totodată şi un roman cu cheie, prin plasarea acţiunii într-un Congo de ficţiune şi la curtea unui sultan, în care contemporanii lui Diderot puteau citi cu uşurinţă suficient de grăitoare trimiteri la Franţa şi la curtea lui Ludovic al XV-lea. Dar romanul este mai mult decât atât, căci, oricât ar părea de paradoxal, el anunţă naşterea unui gen nou şi foarte personal (edificat, în cazul de faţă, pe ruinele vechiului roman libertin), care va duce la marile reuşite româneşti ale lui Diderot de după 1760 : Călugăriţa, Nepotul lui Rameau şi Jacques fatalistul.-Editura Paralela 45

2.Învăţaturi de bună purtare pentru fetişcane întru folosul pensioanelor, de Pierre Louys

   Învăţături de bună purtare pentru fetişcane întru folosul pensioanelor a fost primul manuscris erotic al lui Pierre Louys care a văzut lumina tiparului şi rămâne de asemenea cea mai scandaloasă scriere a sa, în care umorul are întâietate în faţă lascivităţii. Prin intermediul unor sfaturi revoltător de vulgare şi oferite cu ostentaţie „întru folosul pensioanelor“, pe un ton hilar şi parodic, fals dojenitor, Louÿs răstoarnă cu totul moravurile de sfârşit de secol XIX. Învăţături de bună purtare pentru fetişcane întru folosul pensioanelor a continuat să fie tot mai scandaloasă şi mai subversivă încă de la prima sa apariţie, în 1926.
Unul dintre cele mai mari romane despre iubirea obsesivă, Femeia şi paiaţa a fost publicat iniţial în Franţa, în 1898 şi este considerat capodoperă lui Pierre Louys. A inspirat cinci versiuni cinematografice, printre care cea a lui von Sternberg din 1935 şi cea a lui Bunuel din 1977.-Editura Trei

3.Strategii, de Adam Thirlwell

   Nana şi Moshe sunt doi tineri obişnuiţi din Londra zilelor noastre. Tocmai pentru că sunt prea obişnuiţi, se gândesc să-şi ofere câteva experienţe inedite. De pildă, o scenă sado-masochistă sau chiar un ménage à trois… Deşi abundă de sex, romanul nu este pornografic, şi nici exclusiv erotic, ci abordează cu mult umor „probleme cruciale ale etichetei sexuale”: cu cine trebuie să te culci mai întâi într-un ménage à trois? Este politicos să citeşti când cineva face dragoste alături de tine? Într-o relaţie este indicat de fapt să fii sau să nu fii gelos?
Adam Thirlwell abordează tema erotismului într-o manieră nouă, demascând supralicitarea acestuia într-o epocă în care sexualitatea a devenit religie, iar excesul s-a impus ca normă.-Editura Trei

4.Aerul pasiunii, de  Brittainy C. Cherry

Vor mai putea oare să regăsească bucuria de a trăi?

Un roman din seria Elemente

   Stai departe de el, mi s-a spus. E crud. E lipsit de sentimente. Are mari probleme.
E ușor să judeci un om după trecu­tul lui. Să te uiți la Tristan și să vezi un monstru.
Dar eu n-am putut să fac asta. A trebuit să accept că e un om distrus pentru că și eu eram la fel.
Eram amândoi goi pe dinăuntru. Amândoi căutam altceva. Ceva diferit. Amândoi voiam să lipim la loc bucățile din trecutul nostru sfărâmat. Și apoi aveam poate să învățăm din nou să respirăm.

   Elizabeth și-a pierdut iubirea vieții ei, dar când îl întâlnește pe Tristan Cole își dă seama că acesta a suferit o pierdere mult mai mare. Într-un accident de mașină, Tristan și-a pierdut atât soția, cât și copilul.

   Impresionată și dornică să-l ajute, Elizabeth îl urmărește pe vecinul ei misterios, încercând din răsputeri să doboare zidul pe care acesta l-a ridicat în jurul său, să afle mai multe despre trecutul și despre sentimentele lui cele mai ascunse.

   Tristan se deschide ușor-ușor în fața lui Elizabeth și își dă seama că două suflete rănite se pot lega mai ușor atunci când pierderile suferite sunt atât de asemănătoare./Editura Trei

5.Calendar Girl, de Audrey Carlan 

   Cel mai fierbinte roman erotic de la Cincizeci de umbre ale lui Grey, după cum anunța USA Today la începutul anului 2016, Calendar Girl a reușit performanța de a vinde trei milioane de exemplare și drepturile de traducere în douăzeci și șapte de limbi la scurt timp după publicarea în SUA. Calendar Girl a devenit bestseller și în țările în care a fost tradus.

   Mia Saunders, o fată frumoasă, cu forme voluptuoase, căreia îi plac motocicletele și tricourile cu inscripții rock, trebuie să câștige într-un an un milion de dolari, pentru a-și salva tatăl de la moarte. Singura cale prin care poate să-și atingă ținta este să devină escortă de lux. Va reuși cu o singură condiție: să nu se îndrăgostească. Dar poți să fii expertă în arta seducției, să fii în compania unor bărbați extraordinar de sexy și să-ți păstrezi inima rece?-Editura Univers 

6.Eu şi el, de Alberto Moravia

  Publicat în 1971, romanul Eu şi el şochează şi îl descumpăneşte – cel puţin în primele pagini – pe cititorul conformist sau pe acela care nu ştie prea multe lucruri despre Alberto Moravia şi liniile tematice ale creaţiei sale. Înfăţişarea modestă, aproape respingătoare (scund, burtă, chelie) şi priapismul, prezente la acelaşi personaj, oferă prilejul unei lungi confruntări tensionate din care nu lipsesc temele şi obsesiile freudiene şi
marxiste cu care erau obişnuiţi intelectualii occidentali ai anilor `60-`70. Printre cele mai cunoscute romane ale sale, se numără Mascarada (1941), Conformistul (1951), Dispreţul (1954), Ciociara (1957), Urâtul (1960) sau Voyeurul (1985). Temele sale predilecte sunt alienarea contemporană şi erotismul eliberat, iar prozele, deşi lipsite de tabuuri, nu abuzează de frusteţea limbajului. -Editura Paralela 45

7. Dorinţe interzise, de Marina Anderson

Continuarea romanului Secrete întunecate

   Ai devorat Secrete întunecate? Intră în lumea Dorințelor interzise și vei ajunge pe culmile extazului…

   După ce se căsătorește cu regizorul de film Lewis James, Harriet Radcliffe află cu uimire că soțul ei a invitat un alt cuplu, Noella și Edmund, să li se alăture în luna de miere.
Lewis vrea să realizeze încă un film de succes, în stil cinéma vérité, inspirân¬du se din viața reală. Știind că Harriet e atrasă de Edmund, Lewis o provoacă să și expună cele mai ascunse fantezii. Dar Edmund o dorește pe Harriet, dejucând planul lui Lewis, care își dă seama că trebuie să lupte pentru a-și recâștiga soția…

  „Fără o vorbă, Harriet și a arcuit spinarea, iar Edmund a văzut cum abdomenul ei suplu se înalță spre el. Cu un zâmbet aproape imper¬ceptibil, Edmund a luat un strugu¬re din castronul cu fructe și l-a rostogolit cu palma peste carnea ei dezgolită și tensionată. Harriet a gemut, surprinsă.”

   Marina Anderson este pseudoni¬mul autoarei britanice Margaret Bingley, una dintre cele mai prolifice scriitoare de literatură erotică și romantică.
La Editura Trei, de aceeași autoare, au apărut Secrete întunecate și Şcoala supunerii.-Editura Trei

8.Insula voaiorilor, de Daniel Davies

   Jeremy Michael Shepard – zis The Shep – este o persoană care frecventează „circuitul” exhibiţioniştilor, voaiorilor şi swinger-ilor.
În vârstă de 39 de ani, vine dintr-o lume în care a cunoscut succesul, că editor al unei cunoscute reviste pentru bărbaţi. Lovit de o criză existenţială, renunţă la slujba bine plătită şi se mută din Londra în orăşelul părinţilor lui, unde se angajează că mărunt funcţionar public. Inteligent şi blazat, dar neafectat – precum personajele lui Houellebecq –, The Shep alege un stil de viaţă care contrazice canoanele sociale, dar care-i oferă satisfacţia de care are nevoie: intră într-o reţea de swinger-i şi ajunge să practice un eros liber consimţit cu perechi de diferite vârste, cu femei şi bărbaţi plictisiţi de viaţă monotonă oferită de capitalismul britanic.
Cartea este o meditaţie nu tocmai liniştitoare despre însăşi structura lumii în care trăim, o lume obsedată de control, înspăimântată de alteritate, cu oameni deveniţi automate sau doborâţi de nevroze şi cu necesare debuşee de „sex alternativ”.
O scriitură limpede, o poveste frumoasă şi tristă, iată coordonatele decisive ale acestui excelent român semnat de un foarte talentat scriitor britanic.

9.Păcate candide, de Susan Johnson

   Ştia să facă dragoste cu aceeaşi artă cu care un muzician atinge pianul sau un vânător mânuieşte lasso-ul. Ştia cum să se mişte, cât de unduios, cât de profund. Ştia cum să sărute o femeie pe buze sau pe pielea fierbinte de după ureche. Ştia cum să-i atingă sfârcurile sânilor şi când să-i ridice şoldurile că să-l primească. Ştia când să se poarte cu blândeţe şi când nu. Cunoştea echilibrul delicat dintre violenţă şi plăcere, dintre duritate şi tandreţe. Reuşea să aducă o femeie în pragul orgasmului, chiar şi numai prin adierea mângâierilor şi freamătul şoaptelor.

   Romanul surprinde tulburătoarea evocare a unei pasiuni totale, iubire a sufletului şi a trupului, în lupta cu prejudecăţile, ostilitatea şi intrigile societăţii americane de la frământatul sfârşit al veacului trecut.

10. Pisica în cizme, de Edgar Michelson-AVERTISMENT> LIMBAJ FOARTE VULGAR

     ,,Sally îşi petrecu aproape toată după-amiaza acelei sîmbete lungi şi umede de august sculptînd. Nu cum obişnuis-o facă multe dintre colegele ei de facultate, lemn sau săpun ci ceară. Ea încerca să sculpteze o lumînare lungă, groasă, de culoare roşcată, cu tente cenuşii, modelînd-o după chipul unui penis erect! Foarte mare. Nu, nu era imaginea unui penis oarecare, ci penisul lui Robert Ramses Rankin, întocmai aşa cum era ca mărime, formă, rigiditate, redînd fiecare cută şi contur. ÎI văzuse…

Sursa foto: Pinterest

 

Cărţi – Recenzii Erotice

Verifică disponibilitatea titlurilor din listă cărți erotice IV în librăriile online: libris, elefant, cartepedia, librărie.net şi cărtureşti

Citeşte şi:

Listă cărţi erotice I

Listă cărţi erotice II

Listă cărţi erotice III

Listă cărți erotice V

Top 8 cărți erotice incitante

Top 5 cărți erotice care NU mi-au plăcut

 

Coman Iasmina (Elis Iasmy) - Fondator site/Editor coordonator/PR/Admin. grup Facebook-Literatura pe tocuri

8 COMMENTS

  1. Faina lista! „Pisica in cizme” e chiar extrem de erotica si …vulgara. „Pacate candide” este cartea mea preferata dintre toate cele scrise de Johnson. Marina Anderson scrie un gen mai putin gustat de cititoare, dar pe mine m-a prins. Pentru ca am luat-o doar ca pe o delectare 😀 „Aerul pasiunii ” isi asteapta randul la citit.
    O anumita carte imi starneste curiozitatea: Calendar Girl. Din ce am citit pe net, am inteles ca in fiecare volum, tipa se combina cu alt barbat …

  2. Am scris la ,,Pisica in cizme” -Avertisment limbaj vulgar 🙂 ,,Pacate candide” este o super carte.Calendar Girl am inceput sa o citesc si este dragutica pana acum, vedem mai departe 🙂 Marina Anderson-,,Dorinte interzise” asa si asa, nu mi-a placut Scoala supunerii.,,Aerul pasiunii” o carte foarte buna o recomand, mi-a placut.Celelalte interesante, acum depinde si de puterea de perceptie si viziune a fiecarui cititor in parte.Nu prea imi place Alberto Moravia, dar este foarte apreciat de alti cititori.

  3. interesanta lista si as citi cateva din ele dar din pacate nu se gasesc toate pe un singur site de vanzari……

  4. Cu siguranță, niciun titlu nu ar fi pe gustul meu :p Ori nu sunt încă pregătit (psihic) pentru ele :p

  5. Aerul pasiunii este singura carte pe care am citit-o din aceasta lista, dar nu e asa erotica chiar daca cei de la editura Trei au incadrat-o in aceasta categorie. O carte foarte frumoasa si sunt convinsa ca si celelalte titluri au ceva al lor care sa ma faca sa imi doresc sa le citesc.

  6. Sunteti o sursa inepuizabila de informatii. Imi voi anunta prietenele ca aveti si altfel de liste.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.