Tsunami – Marc Dugain – recenzie

Tsunami – Marc Dugain – recenzie

by -
0
Tsunami - Marc Dugain - recenzie

Tsunami – Marc Dugain – recenzie

Titlu: Tsunami

Autor: Marc Dugain

Editura: Lebădă Neagră

Colecția : Green Spot

Anul apariției: 2024

Ne. pagini : 216

Categoria: Moderni, Contemporani

                      “Fiți zgârciți cu disprețul, sunt atâția care au nevoie de el.“ – Chateaubriand

  Cartea adusă în atenția noastră de autorul Marc Dugain prezintă perspectiva omului din spatele imaginii publice, o oglindă a sinelui în care acesta să se privească dincolo de exigențele funcției care nu îi permit să se manifeste liber, să spună ce gândește cu adevărat în unele dintre situațiile puse sub lupa necruțătoare a opiniei publice. Modul cum alege personajul principal, un președinte în exercițiul funcțiunii, să facă față unei forme de adevăr despre sine și despre lumea pe care o conduce, este unul ingenios și mi-a stârnit curiozitatea. Conținutul acestei lecturi mi-a deschis orizonturi care nu au intrat, într-un mod concret, în sfera mea de interes, acum însă pot spune că merită mai mult decât o atenție trecătoare, merită o analiză acest comportament voit. Uneori rezultatele obținute astfel în sfera politică, pot să te surprindă…plăcut.

   Sunt interesante principiile după care și-a ales prim-ministrul, iar analizele detaliate pentru care el este cel mai potrivit în această funcție, au atins și unele dintre subiectele fierbinți ale prezentului: superficialitatea cu care privim încălzirea globală, rezoluția digitală privită prin prisma consecințelor sale și regimurile autoritare care au un impact dezastruos asupra umanității.

Cel dinaintea mea era diferit. A reușit grație unui parcurs universitar impecabil și al unui curaj bazat pe distrugerea partidelor clasice, dând câștig de cauza răzvrătiților virulenți. Acest copil bătrân al politicii, profund neoliberal, a devenit rapid maestru în a conjugă mai multe feluri de a face: a ști ce să facă, a face să se știe că a făcut și a se (pre)face. Ipocrizia s-a adăugat unei lipse totale de empatie pentru popor.

   Legăturile care se creează într-o campanie de promovare constituie un subiect pe care autorul a ales să îl dezbată pe parcursul unui capitol. Dacă sunt sau nu efemere este mai puțin important, însă amprenta pe care acestea o lasă, merită menționată. Unele prietenii se nasc în cele mai neașteptate locuri dacă există convingeri comune și aceleași direcții dictate de principii.

  Demersurile întreprinse pentru ca această candidatură să aibă efectul scontat, dialogurile fascinante ce le însoțesc fac subiectul următoarelor capitole și mi-a plăcut destul de mult  parcursul lor.

Îi cunosc pe oamenii politici, îi frecventez de mai bine de douăzeci de ani, sunt toți la fel, au o formă de reziliența care nu îi lasă să fie altfel sau altundeva, iar cei care se bat pentru convingerile lor, care se gândesc la soarta lumii, sunt câțiva.

   Cât de ușor este să greșești la orice nivel te-ai situa, ce impact dezastruos pot avea  alegerile din sfera personală în ceea publică și cât de greu este să suporți consecințele propriilor decizii luate cu convingerea ca sunt temeliile unei vieții mai bune, sunt câteva dintre reperele următoarelor capitole.

   Cum alege să gestioneze o situație aflată la limită, să schimbe parcursul evenimentelor într-o celulă de criză și să accepte limitările impuse de o legislație ce pare uneori părtinitoare, vă las să aflați citind aceste rânduri.  Recomand !

Apoi am vorbit îndelung despre faptul că această dramă a fost provocată din exterior, făcută să antreneze țara într-un cerc infernal al violenței astfel încât Statul și forțele lui de ordine să fie trase la răspundere. Aceste forțe străine erau rușii.

Recenzii cărți

NO COMMENTS

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.