Profeţia Führerului – Brian Klein – recenzie
Profeţia Führerului – Brian Klein – recenzie
Titlu: Profeţia Führerului (Trilogia Reichului – vol. 2)
Autor: Brian Klein
Editur Niculescu
Număr pagini: 360
Anul apariţiei: 2025
Traducere: Ioana Rotaru
”Un thriller care te zguduie de la prima pagină! “(The Scotsman)
”Un roller-coaster cu o intrigă palpitantă, imposibil de lăsat din mâna până la sfârșit. “ (Reader’s Digest)
Cea mai exactă descriere a romanului “Profeția Fuhrerului” autor Brian Klein, al doilea volum al “Trilogiei Reichului”.
Un optimist ar fi crezut că odată cu moartea lui Richard Franklin (băiatul lui Hitler) și cu renunțarea lui John – fiul lui (nepotul lui Hitler) la campania prezidențială, chiar aparenta lui sinucidere, pericolul nazist ar fi înlăturat. Dar, din păcate, Hitler și oamenii lui lăsaseră în urmă proiecte care se cereau îndeplinite de urmașii lor și cei loiali ideilor naziste.
Unul dintre aceste proiecte era Operațiunea “Gesamtkunstwerk” (tradus prin Opera de artă totală sau ideală), de fapt o vastă operațiune de sterilizare în masă a femeilor evreice. Operațiunea începuse încă din lagărele naziste prin experimentele conduse de doctorul Mengele, și încercarea de-a sintetiza un medicament eficient. După război doctori și farmaciști naziști, refugiați și stabiliți în Argentina, continuaseră experiențele pentru a obține o substanță care introdusă în apa potabilă să poată face daune maxime, să sterilizeze mii de femei. Deși John Franklin cedase statului American Consorțiul Farmaceutic, mai existau câteva mici unități de laborator împrăștiate în toată lumea, cum era și cel din Patagonia, unde se continuau cercetările..
John nu murise, se refugiase pe iahtul său “The Blonde Lady”, și ajutat de omul lui de încredere, Al Kathib, își punea în aplicare planurile. Voia ca totul să se întâmple pe 14 mai, ziua când se înființase Statul Israel. Ajuns în siguranță pe vas ia legătura cu cei patru frați vitregi (o fată și 3 băieți): David, Simon, Daniel și Eva.
Eva Castillo ajunsese un politician cunoscut în Buenos Aires, Daniel Anderson era creator de software și avea o firmă de jocuri în Sydney, Simon White – bancher la Morgan Stanley în New –York și David Williamson-avocat la Londra. Toți răspund prezent apelului lui John, și prima întâlnire are loc în august 2016 pe iaht. Apoi cu ajutorul Evei, John organizează eliberarea lui Paz-Scorpionul Negru din închisoarea Valledupar-Columbia. Acțiunea este extrem de sângeroasă, lăsând impresia unei răfuieli între bandele care se ocupau de droguri. Dar asta atrage și atenția celor doi detectivi, Vargas și Hembury, care reușesc să afle că Paz fugise. Apoi Beretini (FBI) le spune că FBI-ul și Mossad-ul îi identificaseră, și chiar îi țineau sub supraveghere pe cei 4 nepoți ai lui Hitler și le interceptau convorbirile. Lui Vargas și Hembury li se alătură o agentă Mossad-Leah Katz trimisă de Doron.
Agenții află de întâlnirea fraților la Hotelul Moreno din Bariloche-Rio Negro Argentina, la poalele Anzilor, îi recunosc pe John Franklin și pe Paz, dar încercarea de a-i prinde eșuează.
Apoi John ia legătura cu talibanii și-i implică, având nevoie de ajutor în procurarea unei substanțe dintr-o uzină de preparare a medicamentelor, și de transportarea produsului finit în Israel. Substanța urma să fie introdusă în apă din diferite uzine de desalinizare din Israel, apa astfel contaminată fiind livrată populației. Se preconiza ca atacul să aibă loc în 14 mai la sărbătoarea înființării Statului Israel.
Primul experiment are loc într-o localitate mică, El Bolson din Argentina. Din păcate medicul localității intrase la idei și începuse să cerceteze și să analizeze apa, implicând și autoritățile. Dar John îl trimite pe Paz cu oamenii lui, doctorul este răpit și ucis, iar cabinetul și arhiva incendiate. Incendiul este stins la timp, arhiva salvată ajunge la cei doi detectivi, este cercetată, și în final ei înțeleg ce ar urma să se întâmple.
Vargas bănuiește că John are o “cârtiță“ infiltrată între oamenii lui, pentru că de cele mai multe ori ajunge prea târziu, e ca și cum cineva ar pregăti ce trebuie să găsească.
Apoi Eva moare într-un accident, David și Simon sunt uciși la ordinul lui John și tot el îi va omorî pe talibani, atrăgând dorința de răzbunare a șefilor acestora.
Vargas află cine trădează și împreună cu Hembury, Beretini și oamenii loiali lor reușesc să cotracareze operațiunea. Au loc o grămadă de lupte, urmăriri, atacuri, crime, răzbunări, atentate, dar până la urmă lucrurile se rezolvă.
Cum reușesc detectivii și polițiștii? Ce se întâmplă cu Daniel Anderson –ultimul frate al lui John? Ce se întâmplă cu John Franklin? Reușește să dispară din nou? Unde? Cine a fost omul lui Franklin infiltrat în investigație? Ce se întâmplă cu Hembury? Dar cu Vargas?
Trebuie să citiți și acest volum, este extrem de interesant și înfricoșător totodată.
Și când te gândești că totul se datora unui discurs ținut de Hitler: “30 ianuarie 1939. Adolf Hitler ține un discurs în Reichstag, amenințând cu „anihilarea rasei evreiești din Europa”. Această josnică proclamație este exploatată de susținătorii săi fanatici, care o numesc „Profeția Führerului”.
Verifică disponibilitatea cărţii în librăriile online: bookzone, libris şi cărtureşti












